Gyökeresen átalakul ősztől a Bajnokok Ligája

Bajnokok Ligája serleg
Forrás: Alex Caparros / UEFA / Getty Images

Promóció

Szebb mosoly, 150 ezer forinttal kevesebbért

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!
Facebook
Twitter
Pinterest

A futballvilág legnépszerűbb és legrangosabb klubsorozatát alapjaiban dolgozza át az UEFA.

Új formátumban rendezik meg idén ősztől az UEFA Bajnokok Ligáját, vagyis a klubok legnagyobb kaliberű európai kupasorozatát. Ez persze önmagában nem újdonság, jó ideje lehetett már tudni, hogy nagy változások jönnek, most viszont az Európai Labdarúgó-szövetség is részletezte, mire lehet számítani, milyen újdonságok jönnek, és mely elemek maradnak változatlanul.

Ne maradj le cikkeinkről, like-olj minket a Facebookon is!

Követem!

Mi is az a Bajnokok Ligája?

Az első számú európai sorozat 1955-ben Bajnokcsapatok Európa-kupája (BEK) néven indult, és az 1992-1993-as idénytől hívják Bajnokok Ligájának. Akkor a többfordulós selejtezők és a két egyenes kieséses kör után egy mindössze nyolccsapatos csoportkör mezőnye alakult ki, a két négyesből aztán az első helyezettek jutottak a döntőbe. Egy évre rá a csoportokból már két-két gárda lépett tovább, így elődöntők is megelőzték a finálét.

Az 1993-as győztes Olympique Marseille
forrás: Christian Liewig / TempSport / Corbis / Getty Images
Az első kiírást a francia Olympique Marseille nyerte meg

1994-1995-től nagyobb módosítás következett, a selejtezőket immár négy csoportból álló főtábla követte, ahonnan negyeddöntő-elődöntő-döntő volt a csapatok útja. Legközelebb 1997-1998-ban bővítettek, ekkortól hat kvartettben folyt a főtáblás küzdelem, 1999-2000-től pedig két csoportkört kellett letudniuk a futballistáknak. Noha a selejtezők rendszere még igen sokszor változott, a főtáblán a jelenlegi rendszer 2004-2005 óta lényegében állandó: nyolc csoport, ezekből az első kettő megy tovább a nyolcaddöntőbe, a harmadik az Európa-ligában (korábban az UEFA-kupában) folytathatja. Innentől pedig oda-visszavágós út visz az egymeccses döntőig.

Mi következik most?

Az új formátumot az UEFA az európai labdarúgás főbb szereplőivel konzultálva alakította ki. Szakítanak a jelenlegi főtáblával, vagyis a nyolc csoportba sorolt 32 csapat szisztémájával. A 2024-2025-ös idénytől, tehát már idén ősztől 36 csapatos lesz a főtábla, de nem csoportkörként, hanem ligarendszerben működik majd. Ebben a fordulóban minden klub összesen nyolc mérkőzést játszik, méghozzá nyolc különböző ellenféllel szemben. Négyet hazai pályán, négyet idegenben. Az ellenfeleket kalapos rendszerben sorsolják össze.

Liverpool BL-győzelme 2005-ben
forrás: Richard Sellers / Sportsphoto / Allstar / Getty Images
Az egyik legemlékezetesebb döntő a 2005-ös volt: a Liverpool 0-3-ról állt fel az AC Milan ellen, és végül büntetőkkel győzött

Ennek a körnek a végén az első nyolc helyezett továbbjut a nyolcaddöntőbe, a következő tizenhat gárda pedig rájátszásban dönt a további nyolc hely betöltéséről. Ezt követően már a mostanival azonos lesz a lebonyolítás, azaz oda-visszavágós párharcokkal, egyenes kieséses módon mennek egészen a döntőig, ahol egyetlen összecsapás dönt a végső győztes kilétéről.

De hogyan lehet bejutni az új főtáblára?

Itt ugye a mostaninál több hely áll rendelkezésre, 32 helyett 36. A kvalifikáció továbbra is nyílt – ezt azért fontos megjegyezni, mert nem egy Szuperliga-szerű meghívásos vagy állandó résztvevős megvalósításban gondolkodik az UEFA. Tehát a jövőben is az előző évi bajnoki helyezés, valamint az adott ország koefficiense dönt arról, hogy mely csapatok jutnak be egyenes ágon.

A négy plusz helyből egyet kap az aktuális UEFA-ranglista ötödik helyén álló ország bajnokságának harmadik helyezettje. A selejtezők bajnoki ágáról eggyel több győztes jut be, és egy-egy helyet biztosítanak az előző kupaszezonban legjobban teljesítő nemzeteknek is.

Mikor lesznek a meccsek?

Nemcsak a BL, hanem az Európa-liga és a Konferencia-liga rendszere is ugyanerre a sémára változik (de utóbbiban nem nyolc, hanem hat találkozó vár a főtáblásokra). A BL és az El mérkőzéseit szeptember és január, a Kl-ét szeptember és december közt tudják le – mármint persze a ligarendszerű főtábláét, és ezután jöhet az egyenes kiesés. Minden sorozatnak lesz egy-egy exkluzív hete is, vagyis olyankor a másik két szériában nem rendeznek meccseket. Ezeken a heteken BL-meccsek kedden, szerdán és csütörtökön, El-találkozók szerdán és csütörtökön, míg Kl-összecsapások csütörtökön lesznek. A sztenderd heteken pedig változatlanul a kedd-szerda lesz a BL, a csütörtök az El és Kl meccsnapja. Az utolsó fordulóban minden találkozón azonos kezdési időpontban indul útjára a labda.

Fradi a Real Madrid ellen
forrás: Tony Marshall / EMPICS / Getty Images
A Ferencváros volt az első magyar csapat, amelyik bejutott a BL-főtáblára, méghozzá 1995/96-ban. Utána nagyon hosszú szünet következett, a Debreceni VSC 2009/10-ben ismételte ezt meg

Miért jó ez nekünk?

Első olvasatra bonyolultnak tűnik a dolog, de idővel hozzá lehet majd szokni. A döntéstől azt remélik, hogy a ligarendszer és az ott történő kalapos sorsolás miatt kiegyenlítettebbek lesznek az erőviszonyok, vagyis korábbi fázisban láthatunk majd igazi nagy csapatokat egymás ellen, valamint a kicsiknek is több esélyük lehet eljutni egy későbbi szakaszba. Tehát minden együttes főként a saját szintjéhez hasonlókkal csaphat össze a főtáblán. Ráadásul minden egyes forduló számít, még az utolsó körben is nagy változások lehetnek.

Mit gondolsz az új rendszerről?
Nagyon jó, kellett már a frissítés!
Úgy hülyeség, ahogy van. Minek bonyolítják?
Megosztom az eredményt

Videók

Promóció

Szebb mosoly, 150 ezer forinttal kevesebbért

Kép
Életmód

Ezek a helyek Európa rejtett gyöngyszemei – magyar is van köztük

Nemcsak a legismertebb és legfelkapottabb helyszínek nyújthatnak nagyszerű kikapcsolódási lehetőséget.

Kép
Jármű

Camaróval akadtak fel a lépcsőn az ügyefogyott autótolvajok

Egy Chevy Camaróval rongyoltak be a szalon ajtaján, hogy onnan egy Dodge Challenger Hellcatet vigyenek el.

Kép
Szórakozás

Sauron szeme Legóként is mindent lát

Gigantikus készletből építhetjük meg Mordor legmagasabb tornyát, amely szobánk látványos dísze lehet.

Kép
Életmód

Rossz hír a csokiról: elszállt a kakaó ára – de miért?

Számos probléma játszik közre abban, hogy ilyen helyzetbe került az iparág. A csokoládé biztosan nem lesz olcsóbb.

Kép
Szórakozás

El se hisszük! Sztárok, akik idén már 60. születésnapjukat ünneplik

Sokukon nem is látszik az öregedés! Íme azok a sztárok, akik 2024-ben ünneplik 60. születésnapjukat.

Kép
Jármű

Autóápolási tippek: így tartsd autódat makulátlan állapotban

Az autód az életed fontos része, így természetes, hogy szeretnéd, ha mindig makulátlan állapotban lenne. De mit tehetsz ezért?

Szeretnél képben lenni?

Iratkozz fel hírlevelünkre!

A feliratkozásod hibába ütközött, kérjük, próbáld újra!
Köszönjük, sikeres feliratkozás!